facebook

Historický okamih: trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia vyrobila prvý elektromobil Zamestnancom ponúka stále bohatší program benefitov a nový systém odmeňovania

Trnava, 4. apríla 2019 – Štyri mesiace po začiatku výroby novej generácie modelu Peugeot 208 bolo v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia vyrobené aj historicky prvé vozidlo s elektrickou motorizáciou e-208. Zákazník si teda v rámci novej modelovej rady Peugeot 208 bude môcť vybrať medzi elektrickou, benzínovou a dieselovou motorizáciou. V Trnave sa prvýkrát v jej histórii začala produkcia aj plne elektrického vozidla s nulovými emisiami CO2. Celkovo ide o piaty model automobilky v Trnave za necelých 13 rokov od spustenia jej produkcie. Do vlaňajšieho decembra bolo pritom pre zákazníkov v takmer 60-tich štátoch sveta z Trnavy expedovaných už celkovo tri milióny vozidiel.

Prioritou vedenia spoločnosti je dlhodobá udržateľnosť jej výsledkov v neistom, chaotickom a náročnom prostredí. Jedinou zárukou je zvyšovanie výkonnosti skupiny na Slovensku. Groupe PSA je sociálne zodpovednou a v krajinách pôsobenia vedie konštruktívny sociálny dialóg. V prípade Slovenska sa to premieta do ponuky stabilného zamestnania, stále bohatšieho zoznamu benefitov a nového systému odmeňovania. Priemerná mzda výrobných zamestnancov vyplatená v roku 2018 dosiahla 1.177 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov) - medziročné zvýšenie o 6,4%. Celková priemerná mesačná mzda bez manažmentu dosiahla v roku 2018 výšku 1.537 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov) - medziročne zvýšenie o 5%.

V priebehu roku 2019 sa mzdy zamestnancov zvyšujú vďaka garantovaným zvýšeniam základnej mzdy aj vďaka novému transparentnému systému odmeňovania. Príjem zamestnancov sa ďalej zvýši aj vďaka vyplateniu podielu na zisku skupiny za rok 2018 vo výške 950 EUR i vďaka zvýšeniu rôznych príplatkov. Zamestnanci dosahujúci dobré výsledky môžu každý mesiac získať vyššie osobné hodnotenie, ktoré sa premietne do individuálnej odmeny. Jej priemerná výška sa pohybuje okolo 100 EUR mesačne. Novinkou medzi benefitmi od roku 2019 je dodatková dovolenka pre lojálnych zamestnancov. Za každých päť odpracovaných rokov vzniká nárok na jeden ďalší deň dovolenky nad rámec legislatívy.

Elektro-mobilita v produktovom mixe, či nový systém odmeňovania sú z kategórie nástrojov, ktoré prispievajú k stabilite trnavského výrobného centra. Automobilový priemysel čelí výzvam v podobe výrazného znižovania emisií CO2, ekonomickej nestability, ale aj nedostatku pracovných síl. Aj vďaka doterajším opatreniam 50% z kmeňových zamestnancov automobilky pre ňu stabilne pracuje sedem a viac rokov. Na Slovensku nepriamo generuje okolo 20.000 pracovných príležitosti cez dodávateľov. Okrem výroby sa na pôde automobilky etabloval Centrálny nákup pre strednú Európu, či Účtovné centrum pre Nemecky hovoriace krajiny. Dôkazom hlbšieho zapúšťania koreňov Groupe PSA na Slovensku je aj postupná realizácia aplikovaného inžinierstva.

 

 

Trnavská automobilka zakončila uplynulý rok 2018 s novým objemovým rekordom 352 082 vyrobených vozidiel. V siedmom, po sebe idúcom roku medziročného rastu, sa jej produkcia zvýšila oproti 2017 o 5%.

 

V závere vlaňajšieho roka sa v Trnave vyrobilo, za viac ako 12 rokov produkcie, už jubilejné trojmiliónte vozidlo. Sériová výroba začala v júni 2006 s modelom Peugeot 207. Po ňom pribudol (2008), druhý model Citroën C3 Picasso. 

 

Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu EUR. V Trnave sa doteraz vyrába, jeho v poradí tretí model, Peugeot 208 a od septembra 2016, exkluzívne len na Slovensku, aj štvrtý model - Citroën C3.

 

Aktuálne generuje automobilka okolo 4.500 pracovných postov. Začiatkom roka 2017 sa úspešne rozbehla štvrtá, tzv. víkendová zmena. Vrátane dodávateľov vytvára tento výrobca áut na Slovensku takmer 20.000 pracovných postov.

 

Peter Švec, tel: +421 911 78 55 77, +421 33 5482 300; e-mail: peter.svec@mpsa.com        

https://www.youtube.com/watch?v=VhGBTSDK2_s&feature=share

http://www.teraz.sk/ekonomika/trnavska-automobilka-vyraba-elektromob/388179-clanok.html

https://auto.pravda.sk/novinky/clanok/507905-video-pozrite-si-na-videu-prvy-elektricky-peugeot-z-trnavy-dojazd-ma-340-km/