facebook

V trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia sa dohodli na zvýšení miezd od januára

Trnava 20. decembra 2018 – V trnavskej automobilke sa pred Vianocami dohodli na zvýšení miezd od januára. V nasledujúcich dvoch rokoch 2019 a 2020 sa zatraktívnia viaceré existujúce výhody pre zamestnancov. Výsledkom náročného, ale konštruktívneho sociálneho dialógu s odborovou organizáciou OZ KOVO, je garantované zvýšenie miezd celkovo o 103 EUR za dva roky. Od januára 2019 si zamestnanci trnavskej automobilky prilepšia o 53 EUR mesačne a od januára 2020 sa ich mesačná mzda zvýši o ďalších 50 EUR. Dohoda umožňuje udržanie dlhodobej konkurencieschopnosti výrobného centra a zároveň vytvára podmienky pre ocenenie zamestnancov a ich osobný rozvoj.

 

V rámci kolektívneho vyjednávania strany dohodli tarifné triedy pre kategóriu operátorov a kvalifikovaných robotníkov. Automobilka tým mení svoj systém odmeňovania tak, aby sa mzda zamestnancov v robotníckych profesiách zvyšovala podľa zručností, profesionálnych skúseností a odpracovaných rokov. Systém je transparentný, postavený na objektívnych kritériách. Ak zamestnanec splní určené kritériá, systém mu garantuje dohodnuté zvýšenie mzdy.

 

Novinkou v kolektívnej zmluve automobilky je zavedenie dodatkovej dovolenky nad rámec legislatívy. Za každých päť odpracovaných rokov získavajú zamestnanci jeden deň dovolenky navyše. Od roku 2019 sa zmení vyplácanie 13.platu tak, aby sa 100% vyplatilo spolu so mzdou za mesiac máj. V roku 2020 sa spolu s novembrovou mzdou lojálnym zamestnancom vyplatí doplnková odmena. Zamestnanci, ktorí odpracovali viac ako päť rokov, môžu navyše získať 400 EUR.

 

Dohoda rovnako umožňuje aj vyplácanie podielu na zisku koncernu Groupe PSA počas nasledujúcich dvoch rokov. Zvyšujú sa príplatky za prácu cez víkend a v zmysle platnej legislatívy zavedie automobilka rekreačné poukazy. Partneri sa pri rokovacom stole dohodli aj na obohatení sociálneho programu o zájazdy na koncerty a športové podujatia s príspevkom zo sociálneho fondu.

 

Automobilka v Trnave týmto potvrdzuje svoju pozíciu zodpovedného zamestnávateľa, ktorý rešpektuje svojich zamestnancov a zároveň udržuje svoju konkurencieschopnosť a budúcnosť.

 

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia vyrobila v roku 2017 rekordných viac ako 335 050 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast produkcie o 6,3%. V roku 2018 predpokladá automobilka výrobu na úrovni minimálne 350.000 vozidiel.

Aktuálne vytvára automobilka okolo 4.500 pracovných postov. Začiatkom roka 2017 sa úspešne rozbehla tzv. štvrtá, víkendová pracovná zmena. Vrátane dodávateľov generuje tento výrobca áut na Slovensku takmer 20.000 pracovných postov.

 

Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu EUR. V Trnave sa aktuálne vyrába model Peugeot 208 a od septembra 2016, exkluzívne len na Slovensku, aj nový Citroën C3, ktorý predstavoval industriálnu investíciu vo výške 80 mil. EUR.

 

Počas roka 2017 získal model Citroën C3, na celkovej výrobe, podiel takmer 90 % a stal sa lídrom výrobného programu automobilky.

 

V rámci ochrany životného prostredia automobilka od júna 2012 nevyviezla na skládku ani kilogram odpadu tvoreného vo výrobe. Trnavské výrobné centrum patrí v spotrebe energií na vyrobené vozidlo medzi najlepšie automobilky Európy.

 

Ďalšie informácie:

Peter Švec, tel: +421 911 78 55 77, +421 33 5482 300; e-mail: peter.svec@mpsa.com