facebook

Do Trnavy smeruje nový model a PSA Peugeot Citroën Slovakia čaká modernizácia výroby

Trnava, 27. marca 2015 – PSA Peugeot Citroën Slovakia bude miestom výroby úplne nového modelu značky Citroën, ktorého produkcia sa bude spúšťať exkluzívne len na Slovensku. Trnavská automobilka zároveň štartuje viacero modernizačných projektov s cieľom zvýšiť ešte v roku 2015 flexibilitu a výrobnú kapacitu závodu, ktorý pre zákazníkov po celom svete aktuálne vyrába modely Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso. Oznámil to dnes v Trnave na stretnutí s novinármi Rémi Girardon, generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Slovakia. 

Z celkovej investície viac ako 300 miliónov EUR do nového modelu nasmeruje skupina PSA Peugeot Citroën okolo 80 miliónov EUR do Trnavy. Pôjde o investície do moderných technológií predovšetkým v prevádzke zvarovňa. V industriálnej časti projektového tímu nového modelu pre Trnavu pracuje výhradne lokálny technický personál zo slovenskej automobilky. 

V mesiaci apríl PSA Slovakia v prevádzke montáž spúšťa aj moderný systém logistiky pod pomenovaním Full Kitting, s celkovou investíciou 4,5 milióna EUR. Od mája tohto roku sa po dôkladnej úprave pracovných postov a celkovej investícii 1,5 milióna EUR začne zvyšovať aj výrobná kadencia automobilky z 57 na 60 vozidiel za hodinu, s čím v prevádzke montáž pribudne 15 nových pracovných miest. 

Príchod úplne nového modelu má zároveň za cieľ výrazne prehĺbiť integráciu nových lokálnych dodávateľov predovšetkým zo Slovenska, prípadne okolitých krajín stredoeurópskeho regiónu a ich pritiahnutie bližšie k automobilke v Trnave. 

Rozhodnutie koncernu umiestniť výrobu nového modelu práve v trnavskom výrobnom centre posilní jeho budúcu špecializáciu v produkcii modelov segmentu B Mainstream a potvrdí profiláciu Trnavy ako „výnimočného závodu“ pre výrobu tohto segmentu.

Spoločnosť PSA Peugeot Citroёn Slovakia vyrobila v uplynulom roku 255.176 vozidiel, čo je novým rekordom v doterajšej histórii automobilky. Trnavské výrobné centrum tak medziročne zvýšilo objem výroby o 2,7 %. Zároveň celková technická kapacita výrobného centra bola využitá len na 85%. 

Automobilka v Trnave stabilne vytvára 3.500 priamych pracovných postov a s nepriamymi pracovnými pozíciami prostredníctvom svojich dodávateľov dáva prácu takmer 10.000 ľuďom. Technologicky je jednou z najnovších v rámci skupiny PSA Peugeot Citroën.  

Strategickú investíciu na Slovensku oznámil  francúzsky koncern v januári 2003. Jej celková suma už presiahla jednu miliardu EUR. Aktuálne vyrába modely Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso, ktorý sa od roku 2008 vyrába exkluzívne len na Slovensku.  

V rámci príspevku k trvalo udržateľnému rozvoju zredukovala automobilka od júna 2012 objem odpadu na skládku na nulu. Trnavský závod patrí v spotrebe energií na výrobu jedného vozidla medzi najlepšie automobilky Európy.

 

Pre viac informácií:

Peter Švec,

tel.: (421) 33 548 3003;

mob.: (421) 911 78 55 77;

e-mail: peter.svec@mpsa.com