facebook

Formule študentov Strojníckej fakulty STU obídu Slovensko

..

.....

....

Formule študentov Strojníckej fakulty STU obídu Slovensko

Poprad, 12. novembra 2018 - Už šiesty rok vyrazia naprieč Slovenskom tímy študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave v rámci populárneho projektu Študentská formula okolo Slovenska 2018. Počas šiestich jednodňových zastávok v rôznych mestách predstavujú svojim kolegom zo stredných škôl atraktívnosť štúdia na „technike“ a zároveň predvádzajú nimi zostrojené formule v akcii. Hlavným partnerom podujatia je opäť trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Partnermi pre rok 2018 sú Tatravagónka Poprad, Slovakia Ring a SAE – Agentúra pre vzdelávanie a vedu.   

 

Medzi mladými študentmi stredných škôl obľúbené podujatie malo tento rok svoju premiéru už 7.novembra v Prievidzi. Ucelená týždňová šnúra prezentácií začína dnes 12.novembra v Poprade. Do konca týždňa budú nasledovať mestá Dolný Kubín, Levice, Myjava. V piatok bude finále v Trnave. Poslucháči SjF STU majú v rámci projektu ambíciu predstaviť svojim mladším kolegom zo stredných škôl uvedených miest obsah štúdia, študentského života, ale aj veľký potenciál praktického uplatnenia v praxi na Slovensku, ktoré je automobilovou veľmocou.

Projekt chce osloviť stredoškolských študentov hlavne maturitných ročníkov. V každom meste je v úvode programu prehliadka jázd formúl, predstavenie Strojníckej fakulty STU, študentského života vôbec a súťaž pre stredoškolákov. Súťaž v štvorčlenných tímoch má teoretickú aj praktickú časť. V prvej časti odpovedajú študenti na otázky z fyziky a z automobilového či strojníckeho priemyslu. V druhej musia zmontovať jednoduché stroje, alebo sa ich naučiť ovládať. Trebárs bicykle s riadením dozadu.

„Chceme popularizovať technické vzdelanie na Slovensku. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do „špinavej“ práce nezodpovedajú dnešnej realite. Dnes to musí byť špičkový odborník schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Absolventi našej školy nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným. Chceme ukázať, že štúdium na STU je pútavé a môže byť aj zábavné, povedal dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šooš. Ocenil dlhoročné partnerstvo SjF STU s trnavskou automobilkou Groupe PSA Slovakia, zamestnávajúcej množstvo jej absolventov.

Formule, ktoré budú hviezdami v úvode programu v každom meste, zostrojili študenti – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu . Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov, ktorí rokujú so sponzormi, manažérov a, samozrejme pilotov, či dokonca pilotky.

Najdlhšiu históriu na škole má AM Team, ktorý zostrojil a preteká na vozidle s klasickým zážihovým motorom. Mladším je STUBA Green Team s formulou na elektrický pohon. Elektrická formula dokáže zrýchliť z 0km/h na 100km/h za 3,9 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 170km/h. Jej rýchlosť, nakoniec, študenti predvedú aj na jazdách okolo Slovenska. Tretiu študentskú formulu zostrojil FME Racing Team. Ide o vozidlo s najnižšou spotrebou na Slovensku. Na cestu z Bratislavy do Košíc mu stačí liter benzínu. Má len 50 kilogramov a je stavané „na mieru“.

Viac detailov o programe Študentskej formuly okolo Slovenska 2018 nájdete v druhej prílohe tohto e-mailu.

 

 

 

Kontakt pre médiá: 

Katarína Grandová, Strojnícka fakulta STU Bratislava                             +421918563079,

katarina.grandova@stuba.sk; www.stuba.sk

 

Veronika Kalašová, trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia           +421908785577

veronika.kalasova@mpsa.com; www.psa-slovakia.sk

 

Kontakt pre médiá priamo v jednotlivých mestách:

Denis  Gerhardt, manažér pre propagáciu, Strojnícka fakulta STU

denis.gerhardt@stuba.sk                      +421 917 882 366        www.sjf.stuba.sk

 

__________________________________________________________________________________

Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. V roku 2012 sa umiestnila na 101. mieste v prestížnom rebríčku ARWU TOP 200 svetových univerzít v počítačových vedách. Podľa rebríčka ARRA je najlepšou univerzitou pre chemické technológie a technické vedy. Ročne študuje na siedmych fakultách STU 17-tisíc. Absolventi patria k najúspešnejším a najlepšie zarábajúcim na trhu práce.

 

 

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia vyrobila v roku 2017 rekordných viac ako 335 050 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast produkcie o 6,3%. V roku 2018 predpokladá výrobu na úrovni minimálne 345.000 vozidiel.

Aktuálne vytvára okolo 4.500 pracovných postov. Začiatkom roka 2017 sa úspešne rozbehla tzv. štvrtá, víkendová pracovná zmena. Vrátane dodávateľov generuje tento výrobca áut na Slovensku takmer 20.000 pracovných postov.

Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu EUR. V Trnave sa aktuálne vyrába model Peugeot 208 a od septembra 2016, exkluzívne len v Trnave, aj nový model Citroën C3.

V rámci ochrany životného prostredia automobilka od júna 2012 nevyviezla na skládku ani kilogram odpadu tvoreného vo výrobe. V spotrebe energií na vyrobené vozidlo patrí medzi najlepšie automobilky Európy.