facebook

Trnavská automobilka spúšťa nábor na štvrtú pracovnú zmenu

Trnava, 23. júna 2016 – Na Slovensku jedinečný režim štvrtej, víkendovej pracovnej zmeny, ktorý od januára 2017 spúšťa trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia, vytvorí okolo 800 nových pracovných postov. Z toho bude 570 operátorov vo výrobe a logistike, 170 kvalifikovaných robotníkov (údržbári, monitori, správcovia zariadení, autoopravári, retušéri), 46 majstrov a technikov a osem manažérov. Externý nábor rozbieha automobilka v nasledujúcich dňoch.  

Pripravovaná víkendová zmena na skrátený úväzok predstavuje možnosť kariérneho rastu pre už existujúcich zamestnancov trnavského výrobného centra. Externému náboru, ktorý automobilka práve spúšťa, preto predchádzal nábor medzi existujúcimi zamestnancami na trojzmennej prevádzke. Z nich o prácu exkluzívne len počas víkendov prejavilo viac ako 200 terajších zamestnancov. Ďalších 80 je v štádiu rozhodovania. Ich prechod na víkendový režim nahradí automobilka náborom na trojzmennú prevádzku. 

Výhodou víkendovej zmeny je päť dní voľna počas pracovného týždňa. Vďaka atraktívnemu víkendovému príplatku ponúka pri zhruba polovičnom fonde pracovného času možnosť zárobku zodpovedajúcemu 70-80 % príjmu doteraz známej trojzmennej prevádzky. Víkendový režim bude pozostávať z dvoch 9,5 hodinových zmien, plus 45 min. prestávok. Prvou je sobotná so začiatkom o 6h00, alebo o 14h00 podľa vopred oznámeného plánu výroby. Nedeľná bude začínať vždy o 19h45. Zamestnanci na pozícii majstrov, monitorov a manažérov budú mať ešte možnosť privyrobiť si aj na štandardnej piatkovej rannej zmene. 

Krátené úväzky sú aktuálnym trendom v Európe. Zavedením víkendového pracovného režimu na čiastočný úväzok trnavská automobilka dáva pracovnú príležitosť ľuďom starajúcim sa o deti alebo iných členov rodiny. Poskytuje možnosť zárobku mladým ľuďom, ktorí sa týždeň potrebujú sústrediť na školu. Vytvorí novú príležitosť na lepšie zosúladenie práce so starostlivosťou o domácnosť, podnikanie a iné súkromné aktivity. Víkendová zmena tohto typu je na Slovensku novinkou, ktorá môže vôbec zaujať ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu pracovať od pondelka do piatku. 

Spustenie príprav štvrtej pracovnej zmeny oznámila trnavská automobilka v decembri 2015. Impulzom pre toto rozhodnutie bol rast dopytu po práve vyrábaných modeloch Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso, ktorý vyústil do takmer 19%-tného rastu v roku 2015, no predovšetkým minuloročné potvrdenie získania nového modelu Citroën pre trnavskú automobilku. Nový model bude pre Trnavu výrazným povzbudením v podobe pokračovania rastu výroby, ktorý by sa v roku 2018 mal dostať na hranicu 360.000 vyrobených vozidiel.

 

 

V roku 2015 vyrobila trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia viac ako 303.000 vozidiel. Išlo o medziročný rast 19%. Odhad na rok 2016 bol 290.000 vozidiel. Pre vysoký dopyt sa zvýšil na 315.000 vozidiel, čo je 4% medziročný rast.

Automobilka v Trnave stabilne vytvára takmer 3.500 priamych pracovných postov a s nepriamymi pracovnými pozíciami prostredníctvom svojich dodávateľov dáva prácu celkom takmer 10.000 ľuďom.

Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla jednu miliardu EUR. V Trnave aktuálne vyrába Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso. V apríli 2015 oznámila ďalšiu investíciu vo výške 80 mil. EUR do úplne nového modelu Citroën.

V rámci ochrany životného prostredia automobilka od júna 2012 nevyviezla na skládku ani kilogram odpadu. Trnavský závod patrí v spotrebe energií na vyrobené vozidlo medzi najlepšie automobilky Európy.

 

Ďalšie informácie:

Peter Švec, Tel: (421) 33 548 3003; Mob.: (421) 911 78 55 77; E-mail: peter.svec@mpsa.com