facebook

Vianočné trhy trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia podporili tri organizácie: OZ Samária, OZ Infosluch a Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku.

Trnava 10. decembra 2019 – Štedrá predvianočná materiálna zbierka od zamestnancov trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia poteší viac ako 80 jednotlivcov v núdzi z OZ Samária v Hlohovci. Už tradičná finančná zbierka počas nedeľných Vianočných trhov, ktorá dosiahla tento rok spolu 4.005 EUR, bude rozdelená na polovicu a poputuje k dvom organizáciám - OZ Infosluch a Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku.

 

Toto je jeden z hlavných výsledkov nedeľných Vianočných trhov v trnavskej automobilke, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1.500 ľudí. Doteraz najviac v sedemročnej histórii podujatia. Brány automobilky boli v nedeľu otvorené od 10h00 a po mimoriadne úspešnom vystúpení Mira Jaroša vyvrcholili o 14h30 príchodom Mikuláša, ktorý rozdal bohaté sladké darčeky pre viac ako 400 prítomných detí.

 

Už tradičné predvianočné podujatie, spojené s Mikulášom, vytvorilo tento rok priestor aj pre 21 predajcov-zamestnancov, ktorí ponúkli širokú paletu tradičných, domácich produktov, vhodných ako Vianočné darčeky. Finančná zbierka prebiehala v dvoch charitatívnych stánkoch s pochutinami od zamestnancov. Návštevníci mohli ochutnať aj kapustnicu od Jozefa Matušku. Ku každému euru pridala automobilka dve ďalšie eurá.

 

OZ Infosluch, ktoré združuje odborníkov z celého Slovenska v snahe pozitívne zmeniť situáciu rodín s deťmi s poruchami sluchu a viacnásobným postihnutím. Peniaze využijú na nákup stimulačných pomôcok, ktoré bezplatne zapožičiavajú rodinám, alebo paliva na výjazdy za rodinami do terénu. Tvoria aj knihy pre rodičov,  učiteľov a pracovali aj na mobilnej aplikácii Posunkuj HRAvo, ktorá sa dá zdarma stiahnuť. Viac sa o nich môžete dozvedieť na www.infosluch.sk.

 

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku pomáha ľuďom s touto diagnózou pri ich začlenení do života, vzdelávaní, pracovnom zaradení a využívaní voľného času (www.downovsyndrom.sk). Finančný dar použijú na dofinancovanie výroby kalendára na rok 2020 s tematikou detí a mladých ľudí s Downovým syndrómom . Kalendár pomôže pri odstraňovaní bariér a mylných predsudkov, ktoré ešte stále pretrvávajú v spoločnosti voči ľuďom s týmto syndrómom.

 

O priebeh podujatia sa staralo viac ako 20 dobrovoľníkov z radov zamestnancov, ktorým patrí poďakovanie.

 

 

Za prvých šesť mesiacov 2019 vyrobila automobilka viac ako 203.000 vozidiel, čo je takmer 58 % celkovej minuloročnej produkcie za rok 2018. Viac ako dve tretiny tvoril model Citroen C3. Odhad plánu výroby na rok 2019 je takmer 370 tisíc vozidiel.

 

Minulý rok 2018 zakončila automobilka v Trnave s objemovým rekordom 352 082 vyrobených vozidiel. V siedmom, po sebe idúcom roku medziročného rastu, sa jej produkcia zvýšila oproti roku 2017 o 5%.

 

V závere roka 2018 sa v Trnave vyrobilo, po viac ako 12 rokov produkcie, už jubilejné trojmiliónte vozidlo. Sériová výroba začala v júni 2006 s modelom Peugeot 207. Po ňom pribudol (v roku 2008), druhý model Citroën C3 Picasso. 

 

Tretím modelom automobilky bol od roku 2012 Peugeot 208, ktorého výroba sa ukončila v septembri 2019. Od roku 2016, exkluzívne len na Slovensku, vyrába štvrtý model - Citroën C3.

 

Aktuálne sa v Trnave rozbieha výroba, jeho v poradí piateho modelu, novej generácie Peugeot 208, ktorý okrem benzínového a dieselového motora prvý krát v histórii ponúka aj 100% elektrický pohon s nulovými emisiami CO2.

 

Celková investícia koncernu na Slovensku je 1,2 mld. EUR. Aktuálne generuje automobilka 4.500 pracovných postov. Začiatkom 2017 sa rozbehla štvrtá pracovná zmena. Vrátane dodávateľov vytvára Groupe PSA na Slovensku takmer 20.000 pracovných postov.

 

Priemerná mzda operátorov vo výrobe dosiahla v roku 2018 1.177 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov). Celková priemerná mesačná mzda bez manažmentu bola v roku 2018 1.537 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov).