facebook

PSA Peugeot Citroën Slovakia navštívil podpredseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál

Trnava, 24.11.2010

Nová podoba Zákonníka práce, sociálny program spoločnosti PSA Peugeot Citroën Slovakia a investície do vylepšovania ergonómie pracovných postov boli hlavnými témami nedávnej návštevy podpredsedu vlády a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála v trnavskej automobilke PSA. „Aktivity, ktoré vyvíja PSA v prospech svojich zamestnancov v sociálnej oblasti a ergonómii si zaslúžia pozornosť vlády SR a majú moju plnú podporu,“ skonštatoval podpredseda vlády Jozef Mihál. Jeho návšteva jednej z najväčších zahraničných investícií na Slovensku sa uskutočnila na pozvanie vedenia spoločnosti a zúčastnil sa jej aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzska na Slovensku Jean-Marie Bruno.

Generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Slovakia Luciano Biondo zopakoval záväzok neprepustiť v rokoch 2010 až 2011 ani jedného zamestnanca trnavského závodu PSA z organizačných dôvodov. Zároveň predstavil niekoľko návrhov ako vylepšiť znenie Zákonníka práce v jeho pripravovanej novele. Cieľom je zvýšiť flexibilitu pracovného trhu a pracovnej doby. Navrhol napríklad definovať takzvané Flexikonto (v prípade PSA ide o Banku pracovného času) ako trvalý a štandardný nástroj riadenia pracovnej doby. Podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce sa totiž tento nástroj dá využívať len do 31.decembra 2012.

Podpredseda vlády Jozef Mihál si pozrel prevádzku montáž. Na mieste mal možnosť vidieť výsledky školení a tréningov „lean manažmentu“, ktoré pre svojich zamestnancov organizovala automobilka počas niekoľkých nevýrobných dní v druhom štvrťroku 2010. Pre zamestnancov vo výrobe sa tak vytvoril časový priestor analyzovať vlastné pracoviská a možnosť prichádzať s vlastnými nápadmi na vylepšenia ich pracovných postov. Výsledkom je viac ako 1.900 nápadov. Podpredsedu vlády Jozefa Mihála sprevádzala vo výrobe aj podniková „kinezioterapeutka“, ktorú má PSA na Slovensku ako jediný výrobný závod. Jej cieľom je učiť hlavne zamestnancov vo výrobe, ako sa vyvarovať zdraviu škodlivým polohám a uplatňovať pri práci správne pohybové návyky.